Strona główna Przygotowanie pedagogiczne dla Studentów Psychologii


Przygotowanie pedagogiczne dla Studentów Psychologii

 

Przygotowanie pedagogiczne dla Studentów Psychologii

realizowane w Instytucie Psychologii

Akademii Ignatianum w Krakowie

 

 

Podstawa prawna  prowadzenia Modułu:

Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 1 sierpnia 2017 roku w sprawie szczegółowych kwalifikacji wymaganych od nauczycieli (Dz. U. z 2017 r. poz. 1575 ze zm.) oraz Rozporządzenie Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela (Dz. U. z 2019 r. poz. 1450).

 

Cel:

Instytut Psychologii prowadzi moduł  Przygotowanie do wykonywania zawodu nauczyciela-psychologa, dający Studentom psychologii AIK uprawnienia do pracy jako psycholog w placówkach oświatowych.  Celem przygotowania pedagogicznego dla psychologów jest wyposażenie absolwentów kierunku psychologia w wiedzę, umiejętności i kompetencje potrzebne do pracy w placówkach oświatowych, zgodnie z aktualnie obowiązującymi przepisami prawnymi.

Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów jest skierowane do studentów psychologii AIK, chcących zdobyć uprawnienia do nauczania i wykonywania zawodu psychologa w przedszkolach, szkołach i innych placówkach oświatowych. Moduł z zakresu Przygotowania pedagogicznego dla psychologów ma charakter kwalifikacyjny - nadaje psychologom uprawnienia pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty, a także w poradniach psychologiczno – pedagogicznych.

 

Program Modułu:

Program Modułu Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów jest zgodny z najnowszym Rozporządzeniem Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. W  programu studiów realizowane są przedmioty takie jak:

   

Nazwa kursu  

ECTS  

godziny  

Podstawy dydaktyki  

3  

30  

Wprowadzenie do pedagogiki  

15  

Podstawy diagnozy pedagogicznej  

3  

30  

Teoretyczne podstawy wychowania  

3  

30  

Metodyka pracy nauczyciela psychologa w placówkach oświatowych  

12  

120  

Emisja i higiena głosu  

3  

30  

Praktyka psychologiczna w placówce oświatowej  

4  

120  

RAZEM  

28  

375  

 

Studenci realizujący moduł zobowiązani są do zrealizowania 120 godzin praktyk (oprócz praktyk zawodowych) w placówkach edukacyjnych. Praktyki pedagogiczne w ramach przygotowania pedagogicznego studenci zrealizują w placówkach, spełniających wymagania określone w aktualnie obowiązującej ustawie Prawo Oświatowe.  Do placówek o których mowa w ust. 2 zaliczane są między innymi: przedszkola, szkoły, placówki oświatowo – wychowawcze, młodzieżowe ośrodki wychowawcze, młodzieżowe ośrodki socjoterapii, specjalne ośrodki szkolno-wychowawcze, specjalne ośrodki wychowawcze dla dzieci i młodzieży wymagających stosowania specjalnej organizacji nauki, metod pracy i wychowania, poradnie psychologiczno-pedagogiczne.

Zasady realizacji praktyk określa Regulamin praktyk studenckich oraz Zarządzenie nr 20/2022/2023 Dziekana Wydziału Filozoficznego Akademii Ignatianum w Krakowie

z dnia 15 maja 2023 r. w sprawie zasad realizacji praktyk studenckich w Instytucie Psychologii.

Zapisy na przedmioty oraz na praktyki z modułu Przygotowanie pedagogiczne dla psychologów rozpoczynają się wraz z zapisami na przedmioty fakultatywne przed rozpoczęciem danego semestru. Program studiów przewiduje zapisy na przedmioty dla Studentów, którzy ukończyli V semestr studiów. Pierwszeństwo zapisów na przedmioty mają studenci, którzy zadeklarują opiekunowi realizację całości modułu Przygotowanie Pedagogiczne.

 

Uzyskane kwalifikacje:

Kwalifikacje wydawane są na podstawie Rozporządzenia Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego z dnia 25 lipca 2019 r. w sprawie standardu kształcenia przygotowującego do wykonywania zawodu nauczyciela. Studenci, którzy zrealizują moduł Przygotowane pedagogicznego dla psychologów, tj. uzyskają pozytywne oceny z egzaminów oraz zaliczenia z poszczególnych przedmiotów przewidzianych w programie modułu, a także zrealizują praktyki w palcówce oświatowej nadają psychologom uprawnienia pedagogiczne do wykonywania zawodu nauczyciela psychologa w przedszkolach, szkołach i placówkach systemu oświaty, a także w poradniach psychologiczno-pedagogicznych. Realizując moduł Przegotowanie Pedagogiczne  absolwenci  psychologii nie zostają pedagogami. 

Dla kogo kierowany jest moduł Przygotowane pedagogicznego dla psychologów?

Dla Studentów studiów na kierunku psychologia, którzy planują uzyskać uprawnienia do pracy w przedszkolu, szkole, poradniach psychologiczno – pedagogicznych  lub innych  placówkach oświatowych.

 

Rezygnacja z realizacji Modułu

Student, który w trakcie kontynuowania modułu zrezygnuje z jego realizacji jest zobowiązany o tym fakcie poinformować opiekuna modułu.

 

Dr Sylwia Przewoźnik

Opiekun Przygotowania Pedagogicznego dla Psychologów AIK

sylwia.przewoznik@ignatianum.edu.pl